Archive

Nisan 11th, 2017

DİB-MBSTS Çıkmış Soru ve Cevaplar

26.12.2020 tarihinde uygulanan Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının ( DİB-MBSTS) Temel Soru Kitapçıkları, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden ocak tarihinde saat 9:30’dan itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının (DİB-MBSTS) Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarı (% 10) aşağıdaki bağlantıdan erişime açılmıştır.

Read the rest of this entry »

Nisan 3rd

DİB MBSTS Sınav Giriş Yerleri Açıklandı

26.12.2020 tarihinde, saat 14:30'da uygulanacak olan 2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (DİB-MBSTS) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

DİB-MBSTS saat 14.30’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Saat 14.15’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklardır.

DİB MBSTS Sınava Giriş Belgeleri Tıkla İndir

Temel Kurallar

Aralık 30th, 2016

Diyanet 2017 yılı sınav takvimi açıklandı

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı muhtemel sınav takvimini açıkladı.

İŞTE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ AÇIKLAMASI

2017 YILI MUHTEMEL SINAV TAKVİMİ

NOT:

1. Başkanlığımızca yapılması planlanan sınav ve tarihleri muhtemeldir. İhtiyaç görülmesi halinde Başkanlığımız sınav ve tarihlerinde değişiklik yapabilir.

2. Sınav takviminde yer alan bazı sınavlar Başkanlığımızca başka bir kuruma yaptırılacağından, muhtemel sınav tarihi, ilgili kurumlarla yapılacak olan nihai protokol sonucunda belirlenecektir. Bu sınavlar için tarih değişikliği yapılabilir.

3. İhtiyaç olması halinde Başkanlığımızca sınav takviminde yer almayan sınav/sınavlar açılabilir.

Read the rest of this entry »

Aralık 3rd

KPSS DHBT sınavı yarın yapılacak

ÖSYM tarafından Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personelin belirlenmesi amacıyla yapılacak KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Aralık Pazar günü 09.30'da başlayacak.

- Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçmek amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) Aralık Pazar günü yapılacak.

KPSS'nin DHBT oturumu saat 9.30'da başlayacak

Sınavda adaylara çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi için 60 dakika süre verilecek.

Read the rest of this entry »

Ekim 28th

KPSS DHBT Başvuru Şartları Nelerdir?

KPSS önlisans (2yıllık) başvuruları devam ediyor. Önlisans ilahiyat mezunlarına din hizmetleri sınıfı kadrolarına atanabilmeleri için alan bilgisi testi(DHBT)getirildi.

İmam-hatip lisesi mezunlarının DHBT'ye başvurusu

KPSS önlisans (2yıllık) başvuruları devam ediyor. Önlisans ilahiyat mezunlarına din hizmetleri sınıfı kadrolarına atanabilmeleri için alan bilgisi testi(DHBT)getirildi.

Hangi sınavlara girilecek?

Önlisans ilahiyat mezunları Ön KPSS + Lise DHBT'ye girmeleri gerekiyor. önlisansKPSS Eylül'de ve DHBT ise Kasım'de yapılacak. Adayların bu iki sınava da girmeleri gerekiyor.

Önlisans DHBT için temel başvuru şartı

Kılavuzda açıkça "DHBT için girlen öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS'ye girilmiş olması gerekir" denilmektedir. Yani önlisans DHBT'ye başvurabilmek için önlisans KPSS'ye de başvurulması gerekmektedir.

Read the rest of this entry »

KPSS DHBT'ye nasıl çalışmalıyım?

KPSS DHBT'ye nasıl hazırlanmalı? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Sınavı yani dhbt sınavı artık Ösym Tarafından Kpss ‘ nin olduğu yıl Kpss içerisinde bir kategori tarzında yapılacaktır. (Dhbt Nedir ?) Yani genel olarak dhbt sınavının iki yılda bir yapılcağını bildirilmiştir.

Read the rest of this entry »

DHBT'de kaç soru çıkacak ve kaç dakika olacak?

DHBT – Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi Nedir ?

DHBT Ne Zaman Uygulanmaya Başladı ?

DHBT -Diyanet Yeterlilik Sınavının Kaldırılması Sonrası 2014 Yılından İtibaren ÖSYM Tarafından Uygulanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenler KPSS ile birlikte yapılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılmak zorundadır. DHBT’ye katılmak isteyen adaylar bu alanı işaretleyecekler. Bu alanda işaretleme yapmayan adaylar, DHBT’ye katılamazlar.

DHBT Uygulama Takvimi Nasıldır ?

DHBT KPSS Memurluk Sınavının Olduğu Çiftli Yıllarda Kasım Ayının İlk Haftası Pazar Günleri Uygulanır.

DHBT Lisans Önlisans Lise Sınav Tarihi: Kasım'da.

( Başvuru Eylül - Ekim / KPSS ‘ ye Girme Şartı Bulunuyor )

Read the rest of this entry »

KPSS DHBT Dersleri Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçme amacıyla ÖSYM tarafından sınav (DHBT) yapılacaktır. Sınav, Ekim tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacaktır.

Sınava başvurular, lisans düzeyinde sınava katılacak adaylar için Mayıs tarihleri arasında KPSS Lisans başvuruları ile birlikte; ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar için Haziran - Temmuz tarihleri arasında KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvuruları ile birlikte elektronik ortamda alınacaktır. Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Read the rest of this entry »

KPSS DHBT başvuru formu tıkla indir

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi başvuruları bugün başladı ve Ekim'e kadar yapılabilecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) kapsamında Aralık tarihinde yapılacak DHBT sınavının başvurularını haberimizde verdiğimiz ÖSYM başvuru sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. İşte detaylı açıklamalar.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) başvuruları başladı. Adaylar başvurularını ÖSYM'nin başvuru sayfasından Ekim tarihine kadar yapabilecek. DHBT başvuruları ile ilgili detaylı bilgileri ve başvuru ekranını haberimizden görebilirsiniz.

KPSS DHBT Başvuru formu indirmek için tıklayınız

KPSS DHBT Başvuru ekranı için tıklayınız

Read the rest of this entry »

KPSS'nin dhbt ye etkisi nedir?

DİYANET teşkilatında ilk defa görev alacaklar için yapılan eski adıyla yeterlikyeni adıyla DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) hazırlık çalışmaları kapsamında adaylara yardmcı olmaya devam ediyoruz. Bu sene ÖSYM tarafından ilk kez, mezuniyet durumuna göre yapılacak ve KPSS ile birleştirilen DHBT Sınavına hazırlıkta kaynak tavsiyesini yapmıştık. Gerek ÖSYM tarzına en uygun gerek konuları en güzek ele alan gerekse ekonomik konu anlatımı ve soru bankası tavsiyelerimizi yapmıştık.

Read the rest of this entry »

Ekim 27th

2018 dhbt soru ve cevapları ösym yayınladı mı?

Aralık 2018 KPSS DHBT soruları ve cevapları yayınlandı mı? ÖSYM KPSS DHBT Cevap Anahtarı, ÖSYM KPSS Soruları ve cevapları ne zaman açıklanıyor? 2018 KPSS DHBT (ÖSYM) KPSS soruları, KPSS DHBT cevapları, KPSS DHBT soru ve cevapları açıklanacak mı? (ÖSYM 2018 KPSS DHBT cevap Anahtarı) KPSS DHBT soruları açıklandı mı? KPSS soru ve cevapları ne zaman açıklanıyor? ÖSYM KPSS DHBT sınav soruları KPSS DHBT soruları KPSS DHBT tercihleri, KPSS sınav sonuçları, KPSS DHBT sonuçları açıklandı mı? KPSS DHBT soruları ne zaman açıklanacak?

Söz konusu KPSS DHBT soruları ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanacak.

2018 dhbt soru ve cevapları ösym tıkla öğren

Read the rest of this entry »

ÖSYM DHBT görevli işlemleri sistemi giriş

Gis Nedir ve Gis Şifresi Nasıl Alınır? ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev almak isteyenler rektörlüklerde bulunan ÖSYM sınav merkezi yöneticiliklerine başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler.

ÖSYM DHBT görevli işlemleri sistemi giriş için tıklayınız

Read the rest of this entry »

ÖSYM DHBT sonuç sorgulama

Aralık'da yapılan KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Sınavı’nın sonuçları saat 13.00’de açıklandı. ÖSYM, ayrıca DHBT soru ve cevaplarının yüzde 10'luk kısmını yayınladı.

ÖSYM DHBT sonuç sorgulama işlemi için tıklayınız

Merakla beklenen ve Aralık'da yapılan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı (DHBT) sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde açıklandı. Adaylar KPSS DHBT sonuçlarını ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.trİnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilirler. ÖSYM yaptığı duyuruda, Sınav Sonuç Belgesinin basılmayacağını ve adayların adreslerine gönderilmeyeceğini duyurdu.

Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve sınav sorularının yüzde 10’undan oluşturulan Temel Soru Kitapçıklarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecek.

DHBT puan hesaplama nasıl olacak?

Tüm hepsinde aşağıda verilen şekilde ki gibi olacaktır.

KPSS Genel Yetenek : %15

KPSS Genel Kültür : %15

DHBT 1 : %30

DHBT 2 : %40

Ortaöğretim, Önlisans ve Lisanlarda da puan dağılımı böyledir.

Sınava katılan adaylar için diğer KPSS puan türlerine ek olarak, KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu ile DHBT oturumundan alınan sonuçların birlikte hesaplandığı öğrenim düzeylerine uygun KPSSP-122 (ortaöğretim mezunları için), KPSSP-123 (ön lisans mezunları için) ve KPSSP-124 (lisans mezunları için) puanları hesaplanacaktır.

Puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır.
PUAN TÜRLERİ TESTLERE GÖRE PUAN AĞIRLIKLARI

KPSS-Genel Yetenek KPSS-Genel Kültür DHBT-1 DHBT-2

KPSSP-122

(Ortaöğretim düzeyi)
0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-123

(Ön lisans düzeyi)
0,15 0,15 0,30 0,40
KPSSP-124

(Lisans düzeyi)

Read the rest of this entry »

DHBT 2 Ortaöğretim Konuları Nelerdir?

Kadrolu, sözleşmeli veya fahri-vekil din görevlisi olmak isteyen Orta Öğretimi İmam, Müezzin ve Kur'an Kursu Öğreticisi adayların çalışması gereken ders ve konular...

DHBT Konuları ve Soruları

a) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.
b) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır.
Not: Bu bölümdeki sorular, tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

DHBT 1 (TÜM ADAYLAR İÇİN ORTAK)

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.

1. İslam İnanç Esasları
2. İslam İbadet Esasları
3. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
4. Siyer
5. İslam Ahlakı

Not: DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim İHL düzeyine göre sorular sorulacaktır.

DHBT 2 (LİSANS VE ÖNLİSANS)

DHBT 2 Sınavına ÖNLİSANS ve LİSANS düzeyinden girecek adaylara, aşağıdaki derslerden 20 soru sorulacaktır.

Tefsir

Read the rest of this entry »