DHBT sınav ücreti nasıl yatırılır?Diyanet tarafından ÖSYM'ye Kasım tarihinde yaptırılacak olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınav giriş ücretleri hangi bankalara ne zamana kadar ve nasıl yatırılıyor? DHBT sınav ücretlerinin yatırılması ile ilgili olarak merak edilen tüm soruların cevabı dhbtgiris.com'da...

ÖSYM DHBT başvuru ücreti internetten ödeme yapmak için tıklayınız

ÖSYM DHBT başvuru kılavuzu indirmek için tıklayınız

ÖSYM DHBT başvuru işlemlerini yapmak için tıklayınız

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler için olmazsa olmaz bir sınav olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınav ücretleri yatırılacağı bankalar, sınavı yapacak olan ÖSYM tarafından açıklandı. Daha önceleri Diyanet tarafından “Yeterlilik Sınavı” adıyla yapılan bu sınav, artık DHBT adıyla yapılmakta. Sınavın yöntemi ve soru tarzı epeyce bir değişti. DHBT ile birlikte KPSS sınavını dikkate almak gerekiyor. Mihrap Haber olarak; sitemizi takip eden din görevlisi olma gönüllüsü olan kardeşlerimiz için, elimizden geldiğince bu hususta açıklayıcı haberler yapmaya gayret ediyoruz. Bu aralar birçok kardeşimiz için, DHBT sınav tarihleri ile sınav ücretlerinin yatırılacağı bankaların merak konusu olduğu aşikardır. Sınava girecek kardeşlerimiz için KPSS'nin de büyük bir öneme sahip olması sebebi ile bu yazımızda konuyu geniş bir şekilde ele almaya gayret ettik. Sınava hazırlanan kardeşlerimize Allah (c.c.)'tan zihin açıklığı ve başarılar dileriz.

KPSS-DHBT BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ; KPSS Lisans Düzeyi Başvuru : Mart

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Düzeyi Başvuru: Ağustos

DHBT Başvuru: Eylül - Ekim

DHBT Sınavı Tarihi: Aralık DHBT Sonuçlarının Açıklanma Tarihi: Aralık

SINAV SAATİ : Sabah oturumları 09.30, Öğleden sonra oturumları 14.00 KPSS

SINAV ÜCRETİ : Her oturum için (Geçen yıl) 55,00 TL ücret yatırılmıştır. Bir oturuma girmek isteyen adaylar 55,00 TL, İki oturuma girmek isteyen adaylar 110,00 TL, Üç oturuma girmek isteyen adaylar 165,00 TL, Tüm oturumlara girmek isteyen adaylar 220,00 TL yatırmışlardır. (Güncel ücret bilgilerine kılavuzdan ulaşabilirsiniz)

DHBT BAŞVURU SÜRESİ: DHBT başvuru süresi Eylül - Ekim tarihlerindedir; ancak, adayların DHBT’ye katılacağı öğrenim düzeyindeki KPSS’ye başvuru yapmaları ve sınavın GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR oturumuna katılmaları zorunludur.

DHBT TARİHİ, SAATİ VE SINAV ÜCRETİ : Kasım, 09.30, (DHBT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna da katılmaları zorunlu olduğundan, belirlenen sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.)

Hangi bankalara yatırılacak?

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir.

* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı

* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.