KPSS'nin DHBT'ye Etkisi Nedir?DİYANET teşkilatında ilk defa görev alacaklar için yapılan eski adıyla yeterlikyeni adıyla DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi) hazırlık çalışmaları kapsamında adaylara yardmcı olmaya devam ediyoruz. Bu sene ÖSYM tarafından ilk kez, mezuniyet durumuna göre yapılacak ve KPSS ile birleştirilen DHBT Sınavına hazırlıkta kaynak tavsiyesini yapmıştık. Gerek ÖSYM tarzına en uygun gerek konuları en güzek ele alan gerekse ekonomik konu anlatımı ve soru bankası tavsiyelerimizi yapmıştık.

DHBT için belirlenen ücret bankaya, ÖSYM hesabına para yatırıp, illerde genellikle üniversitelerin rektörlük binalarında bulunan ÖSYM merkezlerine veya ÖSYM’nin belirlediği, il merkezlerindeki bazı Liselere giderek sınava başvurularıyla başlayacak KPSS-Ortaöğretim sınavına hazırlıkta adayların sınava hazırlanmalarında en büyük çalışmalarından biri de deneme sınavları. Piyasada bu alanda özellikle DHBT 1 ve DHBT 2 için birarada ve ÖSYM tarzında Ortaöğretim düzeyi için deneme sınavları başladı. Şu ana kadar ülke genelinde 2 tane yapılan deneme sınavlarının yakında 3.sü de adayların hizmetinde… DHBT 1’deki 5 konu alanı ve DHBT 2’deki 7 konu alanı için, ÖSYM formatında, konuların önem sırasına göre soru yüzdelikleri planlanmış olarak yapılan deneme sınavlarında toplu organizasyonlarda adaylara ayrıntılı döküm imkanı da sağlanıyor. Adaylar toplu deneme sınavlarında hangi konuda eksiklikleri olduğunu öğrenebilme ve sınav öncesi eksiklerini tamamlama imkanı elde edebiliyor. DHBT-Ortaöğretim düzeyi öncelikli olarak planlanan deneme sınavlarını, DHBT 1’in de tüm adaylar için ortak olduğu, İHL düzeyi konularının Önlisans ve Lisans konularının temel olduğu düşünülürse sınava her düzeyde girecek tüm adaylar rahatlıkla kullanabilirler, deneme sınavlarından faydalanabilirler. En azından ÖSYM’nin soru tarzını görmelerinde sınav öncesi adaylara fayda sağlayacaktır. Öğrencilerimizi DHBT sınavına hazırlamak üzere Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında DHBT Hazırlık kursları düzenleyecek İmam Hatip Liseleri, okullar, dersaneler, STK’lar, sendikalar, Kur’ân Kursları, dernekler, Halk eğitim merkezleri ve/veya dersaneler aracılığıyla ilçe/il genelinde deneme sınavları organizesi yapabilirler. Bu yıl KPSS ve DHBT sınavının birarada olmasından dolayı adayların kafası karışık.

KPSS soruları nasıl olacak ?

DHBT ile birarada nasıl olacak ? türü sorular kafa karıştırsa da olarak hangi düzeyde sınava girerse girsin adaylara yardımcı olmaya devam ediyoruz. DHBT konusunda yardımcı kaynak ve deneme sınavlarına değindik. KPSS nasıl olacak? KPSS konusunda da adaylara faydalı olacağını düşündüğümüz bir çalışma yaptık. ÖSYM’nin KPSS ile ilgili gerek (Ortaöğretim)Lise mezunları gerek Önlisans gerekse Lisans düzeyi için şimdiye kadar yaptığı sınav sorularını ve cevaplarını birarada sizlere sunuyoruz. Bu linklerden indirerek KPSS alanı için çıkmış sorulara bakabilir, bu sorulara göre hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz.

Daha önceki KPSS Sorularına ve cevaplarına ulaşmak için lütfen tıklayınız…

Ancak unutmayın ki; KPSS’nin DHBT’ye etkisi çok değil. Ortalama bir örnek verirsek 100 üzerinden 30 puan etkisi var. Adaylara KPSS’den (60+60=120 soru için)toplam 30 puan gelecek; 30 puan (20 soruluk)DHBT1’den, 40 puan da (20 soruluk) DHBT2’den gelecek. (KPSS’nin puan etkisi garipsenebilir balki ; ama KPSS’nin sadece Diyanette görev alacaklar için değil, diğer devlet kurumlarına başvuracak adaylar için de yapıldığı ve DİYANET’te çalışacaklar için dini bilgilerin daha önemli olduğu düşünülürse bu alandan gelecek puanın düşük olması daha iyi anlaşılır.) Her adaya 70 taban puan verilecek. Ve yukarıda örnekte belirttiğimiz 100 puan, 70 taban puanın üzerine 30 puan üzerinden eklenecek. (Buna dair detaylı bilgiyi önümüzdeki süreçte vereceğiz…)

Dolayısıyla adayların;

1- İlk oturumdaki KPSS’de, çözecekleri 2 konu alanı ‘genel yetenek’ ve ‘genel kültür’den ve Ikinci oturumdaki DHBT’nin 2 konu alanı, ‘DHBT1’ ve ‘DHBT2’ ’den en az birer olmak üzere, toplam en az dört seçeneği işaretlemeleri,

2- Bilmedikleri soruyu işaretlememeleri, boş bırakmaları,

3- İyi çalışıp konulara hakim olarak, bilerek yapacakları doğru cevap sayılarını çoğaltmaları önem taşımaktadır. Bilindiği gibi KPSS-Lisans düzeyi başvuruları Mayıs başında tamamlandı. Ekim 2018’de de KPSS-Ortaöğretim ve Önlisans düzeyi sınav başvuruları başlayacak. Temmuz’a kadar devam edecek. 2018 Eylül’de 12. Sınıf okuyacaklar, 2020 ve daha önce mezun olan tüm İHL’ler KPSS-DHBT’ye; aynı durumdaki tüm Liseliler KPSS’ye ve tüm önlisans mezunları KPSS-DHBT’ye girebilecektirler… olarak her zaman izleyicilerimize en kaliteli, en doğru haberi vermeye devam edeceğiz. Adayların Haziran’da sınava nasıl başvuracağını ve sınav süresine kadar ne yapmaları gerektiğini başka hiçbir kaynağa başvurmadan buradan aşama aşama bilgilendireceğiz. Sınav stresini en aza indirmeye çalışacağız. KPSS-DHBT konusunda her bilgiyi rahatlıkla dhbtgiris.com farkıyla ilk olarak sitemizden öğrenebileceksiniz.